AÇIKGÖZ ” İnsanlık Vicdanını, Merhamete Davet Ediyorum”

   

      AK Parti Nevşehir Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyesi Sn. Mustafa Açıkgöz, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı:

 

 

img_0008

     

     Birleşmiş Milletler tarafından 1948 yılında İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabul edildiği gün olan 10 Aralık gününün Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanması önemli olmakla birlikte, kabul edilen beyanname ilkelerinin gereken seviyede hayata geçirilebilmesi çok daha önemlidir ifadelerini kullanan  AK Parti Nevşehir Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyesi Mustafa Açıkgöz:

 

     “Dünya tarihinde insan hakları ile ilgili ilk beyanname olan ve bütün insanlığı içine alacak şekilde insan haklarını düzenleyen Peygamber Efendimizin(S.A.V.) Veda Hutbesinden 1316 yıl sonra kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapitalist bir dünyada insan hakları açısından önemli bir kilometre taşıdır. AK Parti olarak insan haklarına hep insaniyet perver bir anlayışla yaklaşmaktayız. Her bir insanımızın insan onuruna yaraşır bir hayat sürmesi için temel hak ve hürriyetlere son derece önem vermekteyiz. İnsan hakları bilincinin yerleşmesi ve hürriyetlerin genişletilmesi için önemli adımlar atan insan odaklı siyaseti şiar edinen bir AK Parti hareketiz. 14 yıllık iktidarımız boyunca insanlarımızın, insanlığın uğradığı mağduriyetleri giderilmesi ve özgürlük alanlarının genişletilmesi için büyük bir gayret gösterilmiştir.

 

     AK Parti hükumetiyle, devletle millet arasındaki gönül bağı kuvvetlenmiş ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ ilkesiyle kökleşen yönetim geleneğimiz, çağın en yüksek hukuk standartlarıyla günümüz Türkiye’ sinde de yeniden hayat bulmuştur. Hükumetimiz kadın erkek eşitliği, işkence ile mücadele, cezaevi reformu, düşünce ve ifade özgürlüğü, dernek kurma ve toplanma özgürlüğü, din özgürlüğü, yargının işleyişi, ekonomik, sosyal ve kültürel haklar ve yolsuzlukla mücadele alanlarında önemli ilerlemeler kaydetmiştir. Bizler, dün olduğu gibi bugün de yarın da mağdurun ve mazlumun yanında olmaya, temel insani değerleri herkes için ulaşılır kılmaya, vazgeçilemez ve devredilemez hakları herkes için kullanılır yapmaya devam edeceğiz.

 

     Uluslararası camiayı; Suriye’ deki, Filistin’ deki, Kudüs’ teki, Halep’ teki mazlumların, kadınların, çocukların acısına duyarlı olmaya, insanlık vicdanını da merhamete davet ediyorum.

 

     15 Temmuz darbe girişiminin engellenmesini sağlayan aziz milletimiz; devletine, demokrasiye ve insan haklarına sahip çıkarak dünyada eşi görülmemiş bir kahramanlık destanına imza atmıştır.

 

      Kamu düzeninin, huzurun ve esenliğin sağlanması ancak tüm insanlığın ortak bir meselesi haline gelen insan haklarının korunması ve geliştirilmesiyle mümkün olduğu kanaatindeyiz. Bütün gayretimizin ve hedefimizin, hukukun ve insan haklarının en kâmil manada egemen olduğu bir ülke olduğunu ifade ediyor, barış ve huzur dolu bir yaşam dileğiyle, insanlığımız için daha demokratik, daha hür ve müreffeh yarınlar diliyorum. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ nin kabul edilişinin 68. yıl dönümü vesilesiyle aziz vatandaşlarımızın ve dünya milletlerinin de İnsan Hakları gününü tebrik ediyorum.”