Başbakanımız TBMM’ de AK PARTİ Grup Toplantımızda Konuştu

AK Parti Genel Başkanımız ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, TBMM Grup Toplantısı’ mızda yaptığı konuşmada, 14 yıl boyunca milletin bizlerle birlikte olduğunu, desteğini hiçbir zaman eksiltmediğini söyledi.

basbakan

 

 

     AK Parti’nin, milletin inancından, umutlarından, özleminden doğan bir parti olduğunu ifade eden Yıldırım, “AK Parti millete hizmet sevdasının adıdır. Millete duyduğumuz sonsuz güveni milletimiz asla karşılıksız bırakmadı. Biz de AK Parti hükümetleri olarak bugüne kadar canla başla çalışarak milletimizin bize duyduğu bu güvene layık olmak gayretindeyiz” dedi.

     Zorlu ve sorunlu bir coğrafyanın ortasında bulunulmasına rağmen istikrarlı bir Türkiye’nin bulunduğunu vurgulayan Yıldırım, dün olduğu gibi bugün de ülkenin adalete, istikrara ve refaha kavuşması için var güçleriyle çalıştıklarını söyledi.

     Milletin birliği, dirliği ve huzurunun her zaman öncelikleri olduğunun altını çizen Yıldırım, “Kriz üretenler, kaos siyasetinden medet umanlar AK Parti’nin kararlı tutumu sayesinde hep ama hep kaybetmeye mahkum oldular. Çıkarılan her krizin ardından çok şükür ki kazanan millet oldu, demokrasi oldu. Bugün Türkiye düne göre daha güçlüdür. Ekonomiyle, yatırımlarla, büyük projelerle daha güçlüyüz elhamdülillah. Zira biz millete efendilik yapmaya değil hizmet yapmaya geldik. Mevlam bizi milletimize hizmet etme şerefinden alıkoymasın. Vatandaşların huzuru için çıktığımız bu yoldan bizi ayırmasın.” dedi.

img_4304

 

     Sayın Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türkiye’ye gelerek dayanışma gösteren ülkelerin yöneticileriyle görüşmelerin yoğun şekilde sürdüğünü, Afyonkarahisar’da 25. istişare toplantılarını gerçekleştirdiklerini kaydetti.

     AK Parti’ nin temellerinin atıldığı Afyonkarahisar’ ın kendileri için ayrı bir yerinin bulunduğunu belirten Sayın Yıldırım, iki gün süren istişare toplantılarında milletin kendilerinden beklentisini gözden geçirdiklerini ifade etti.

    Ülkenin geleceğine dönük ihtiyaçlarını, milletin kendilerinden ne beklediğini gayet iyi bildiklerinin altını çizen Genel Başkanımız Sayın Yıldırım, “Başkaları çamur siyaseti yapabilir. Lafla siyaset gemisini yürütmeye, çamur atarak, iftira atarak gündemde kalmaya çalışabilir. AK Parti olarak biz millete verdiğimiz sözleri yerine getirmek için gece gündüz demeden çalışmaya, bize tevdi edilen emanetin hakkını vermeye devam edeceğiz.” dedi.

basbakan2

 

     TÜRKİYE KÜRESEL FİRMALARIN YÖNETİM ÜSSÜ

 

     İstanbul’da gerçekleştirilen ve Türkiye’de 8 yıldır devam eden Türkiye Yatırım Danışma Konseyi toplantısında 9’uncu kez  21 büyük küresel firma ile bir araya geldiklerini belirten Sayın Yıldırım, şunları kaydetti:

     “Bu firmaların toplam cirosu 20 milyar dolar civarında. 1,5 milyon insana iş veriyorlar. Bu toplantıda gördüğümüz en önemli hususlardan bir tanesi FETÖ terör örgütünün ve onun uzantılarının ısrarla yaymaya çalıştığı ‘Türkiye’de ekonomi bozuluyor, istikrarsız bir döneme doğru gidiyor’  algı propagandasının aksine küresel yatırımcılar, Türkiye’ye olan güveninin artarak devam ettiğini ve yeni projeler yapma yönünde iradelerini ortaya koydular. Özellikle büyük firmalar sadece Türkiye’de değil, Türkiye’yi bölge için, Orta Asya için, Ortadoğu için, Afrika için ve balkanlar için bir yönetim üssü haline getirmeye karar verdiler. Bunlardan bir kısmı zaten altyapılarını kurdular. Türkiye’den 80-90 ülkedeki faaliyetlerini yönetiyorlar. İşte Türkiye’nin istikrarla, güvenle geldiği nokta budur. Sadece Türkiye’de küresel yatırımlar yapılmıyor, aynı zamanda Türkiye üzerinden bölgedeki bütün yatırımlar izleniyor, kararları veriliyor.”

basbakan3

 

    Başbakanımız Genel Başkanımız Sayın Binali Yıldırım, söz konusu toplantıda ekonomiyle ilgili yapısal reformlar, orta vadeli program ve 2017 bütçesi başta olmak üzere bütün güncel ekonomik konuların da ele alındığını vurguladı.

     Birçok ülkeden gelen konsey üyelerinin, Türkiye ekonomisinin ve yatırımların artırılmasına yönelik düşüncelerini de dinlediklerine işaret eden Sayın Yıldırım, “2009 küresel krizinin Türkiye’de çok hafif geçmesi ve sayın cumhurbaşkanımızın dediği gibi krizin Türkiye’den teğet geçmesinin arkasındaki en önemli husus Türkiye’nin krizde yatırımlara hız vermesidir. Bölünmüş yollar, havaalanları, barajlar, hastaneler, okullar, altyapı, üstyapı tesisleri krize rağmen devam etmiş, krizin getirdiği durgunluk ortadan kalkmıştır. Bu şekilde Türkiye 2009 hariç dünyada 27 çeyrek üst üste büyümeyi gerçekleştiren ender ülkelerin başında gelmiştir. Türkiye’nin orta ve uzun vadede gerçek üretime ve istihdama dayalı bir yatırım stratejisi olduğu bir kez daha orada teyit edildi.” ifadelerini kullandı.

     Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, savunma sanayi icra komitesi toplantısında da çok önemli kararlar aldıklarını söyledi. Söz konusu kararlar çerçevesinde savunma kabiliyetinin güçlendirilmesi, caydırıcılık altyapısın geliştirilmesi için 26 projenin onayını verdiklerini ifade etti. Bu projelerin toplam maliyetinin 4 milyar 100 milyon dolar olduğunu belirten Yıldırım, şöyle devam etti:

     “Bu toplantıda ayrıca Türkiye’nin de içinde olduğu F 35 uçaklarının ilk partisinin 2021 yerine 2018’de Türkiye gelmesi konusunda kararımızı aldık. Yeni nesil birleşik savaş uçakları projesiyle Türkiye savunma kabiliyetini artırmış olacak. Bunun yanı sıra da bölgedeki istikrara, güvene, barışa önemli bir katkı sağlayacak. Unutmayalım ki bu en modern uçakların yapımında Türkiye de var. Yapılacak her uçağın yüzde 50 maliyetini oluşturan parçalar Türkiye’de yapılacak, Türkiye’den gidilip orada monte edilecek. AK Parti iktidarı döneminde son 14 yılda savunma sanayisine yapılan yatırımların tutarı 35 milyar dolardır. Bugün artık Türkiye helikopterini yapacak duruma geldi, tankını yapacak duruma geldi, her türlü konvansiyonel savunma araçlarını, gemilerini yapacak duruma geldi. Şimdi inşallah uçağını da yapacak ve Cumhuriyetin 100. yılında tamamen yerli ve milli Türk mühendislerinin alın teriyle, akıl teriyle üretilmiş kendi jetimiz de semalarda uçacaktır.”