“Millî iradenin, vesayetin keyfine bırakılmasına artık kimse göz yumamaz”

 

 

AK Parti’mizin Nevşehir mitinginde yaptığı konuşmada milletin lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, “Kimse Türkiye’yi, eskinin o krizli, kaoslu, istikrarsız, güvensiz günlerine geri döndüremez. Bu ülkenin artık böyle kavgalarla kaybedecek tek bir anı dahi yoktur. Millî iradenin vesayetin keyfine bırakılmasına artık kimse göz yumamaz” dedi.

 

“Millî iradenin vesayetin keyfine bırakılmasına artık kimse göz yumamaz”

AK Parti’nin Nevşehir mitinginde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kimse Türkiye’yi, eskinin o krizli, kaoslu, istikrarsız, güvensiz günlerine geri döndüremez. Bu ülkenin artık böyle kavgalarla kaybedecek tek bir anı dahi yoktur. Millî iradenin vesayetin keyfine bırakılmasına artık kimse göz yumamaz” dedi.

Cumhurbaşkanımız ve AK Parti Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Nevşehir mitingimize teşrif ederek 3,5 yıllık hasrete son verdi. Atatürk Bulvarında gerçekleştirilen mitingde Cumhurbaşkanımız Erdoğan, hemşerilerimize hitaben bir konuşma yaptı.

 

 

Seçime Cumhur ittifakı ile yola çıktıklarına işaret ederek, bu ittifakı vatandaşlarla beraber koruyacaklarını ve bu ittifaka halel getirmeye çalışanlara fırsat vermeyeceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Araya tabanda fitne fesat sokmak isteyenlere aman ha fırsat vermeyeceğiz” dedi. Cumhur ittifakının kolay kurulmadığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözde milletin ittifakı diyerek ortaya çıkanlara 24 Haziran’da ders vereceklerini söyledi.

 

“TÜRKİYE’DE HUSUMETİ DEĞİL MUHABBETİ GÜÇLENDİRECEĞİZ”

Vatandaşların Ramazan ayını tebrik ederek Allah’ın bu ayın bereketiyle haneleri şenlendirip kalpleri aydınlatmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu Ramazan’da gözyaşını sofralarına katık eden Filistinli, Suriyeli, Iraklı, Türkistanlı kardeşlerimize Rabbimden sabır ve metanet niyaz ediyorum. İnşallah bu Ramazan, onların huzura, barışa ve güvenliğe hasret geçirdikleri son Ramazanları olur” temennisinde bulundu.

‘Ancak inananlar kardeştir’ emrini kendilerine rehber kılarak tüm mazlum ve mağdurların yardımına koşmaya devam edeceklerini, bölgede emniyet, barış ve istikrar tesis edilene kadar mücadelelerini kararlılıkla sürdüreceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şöyle konuştu: “Çünkü biz millet olarak ‘kuvvetini mazluma değil, zalime kullan’ diyen Hacı Bektaş’ı Veli’nin geleneğinden geliyoruz. Biz ‘her insan bir âlemdir’ diyen Hazreti Mevlana’nın gönül sofrasından besleniyoruz. Biz ‘bölüşerek tok oluruz, bölünerek yok oluruz’ buyuran Yunus Emre’nin hikmet pınarından içiyoruz. 16 yıldır ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışıyla ülkemize ve milletimize hizmet ediyoruz.”

Kimseyi ötekileştirmeden, hiçbir vatandaşı ötelemeden, insanların etnik kimliğine, inancına ve kılık kıyafetine bakmadan hepsini bağırlarına bastıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgede fitneyi değil, kardeşliği büyüteceklerini, Türkiye’de husumeti değil, muhabbeti güçlendireceklerini söyledi.

“KAVGANIN DEĞİL BARIŞIN MÜCADELESİNİ VERECECEĞİZ”

Kavganın değil, barışın mücadelesini vereceklerini; gerilimi değil, dayanışmayı ve kaynaşmayı artıracaklarını; ayrışmanın değil, kenetlenmenin savunuculuğunu yapacaklarını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hacı Bektaş’ın, Yunus’un, Mevlana’nın, Hacı Bayramı Veli’nin muhabbet diliyle konuşmayı sürdüreceğiz. Anadolu’nun bereketli topraklarında kesinlikle fitnenin, kinin, nefretin boy vermesine müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Nevşehir’in 16 Nisan halk oylamasında yüzde 65,6 gibi bir oranla ülke ortalamasının çok üzerinde bir oranla Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemine ‘evet’ dediğini hatırlatan ve Nevşehirlilere teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kimse Türkiye’yi eskinin o krizli, kaoslu, istikrarsız, güvensiz günlerine geri döndüremez. Bu ülkenin artık böyle kavgalarla kaybedecek tek bir anı dahi yoktur. Millî iradenin, vesayetin keyfine bırakılmasına artık kimse göz yumamaz” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’NİN ÖNÜNÜ AÇACAK HİÇBİR PROJELERİ YOK”

Buna rağmen, muhalefetin 24 Haziran sonrası eski sisteme dönmekten söz ettiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Nisan’da milletin ortaya koyduğu güçlü iradeyi yok saymak için kendilerince tezgâh kurduğunu, milletin elinden Cumhurbaşkanını seçme yetkisini almak için kapalı kapılar ardında kirli hesaplar yaptığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz boşuna bunlara ‘millî irade hırsızları’ demiyoruz. Biz boşuna bunlara ‘eski Türkiye ittifakı’ demiyoruz. Biz boşuna bunlara ‘yıkım ekibi’ demiyoruz. Türkiye’nin önünü açacak hiçbir teklifleri, hiçbir projeleri yok” değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu adayların, milletin derdine derman olacak tek bir önerilerinin dahi olmadığını; ekonomi, ticaret, turizm ve dış politikada millete sunacakları hedeflerinin olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefet partilerinin adaylarının miting meydanlarında vadettiklerinin çoğunu zaten gerçekleştirdiklerini, Türkiye’yi bu adayların hayallerinin ulaşamayacağı bir noktaya zaten taşıdıklarını söyledi.

“TÜRKİYE’NİN NEREDEN NEREYE GELDİĞİNİN FARKINDA BİLE DEĞİLLER”

18 yaş altı gençlere ücretsiz sağlık hizmetini yıllar önce sağlamaya başladıklarını, muhalif adayların açmayı vadettiği Teknoloji Liselerinin ve Mekatronik Mühendisliği bölümlerinin yıllardır mezun verdiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bırakın millete ufuk çizmeyi, 16 yılda Türkiye’nin nereden nereye geldiğinin farkında bile değiller. Derslerine çalışmaya bile zahmet etmiyorlar” ifadelerini kullandı.

“Milletin huzuruna çıkmadan önce ev ödevlerini dahi doğru düzgün yapmıyorlar. Vizyonsuzlukları, çapsızlıkları, kifayetsizlikleri her yerde kendini belli ediyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilgili adayların seçim beyannamelerinde terör konusunda doğru düzgün tek bir ifadenin olmadığına dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilgili partilerin seçim beyannamelerinde bolca yıkım, durdurma ve kapatmanın olduğunu; şehir hastanelerinin kapısına kilit vurma, 29 Ekim’de açılacak olan dünyanın en büyük havalimanını çürümeye terk etme, milletin elindeki Cumhurbaşkanını seçme yetkisini gasp etme vaatleri ile 6-8 Ekim’de Kobani bahanesiyle milleti biri birine kırdıranları mahkemeden kaçırma sözünün olduğunu söyledi.

Ana muhalefet partisi adayının cumhurbaşkanı seçildiğinde Afrin Harekâtı Komutanı İsmail Metin Temel’in apoletlerini sökeceği yönündeki vaadini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “Afrin’i teröristlere dar eden komutanlarımızın apoletlerini sökeceklermiş. Siz o komutanlarımızın apoletlerini sökemezsiniz, o apoletleri onlara millet taktı” diye konuştu.

İştirak ettiği Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın iftar programına İsmail Temel Metin Paşa’nın Malatya’nın protokolünden biri olarak katıldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisinin Anayasa’ya göre ‘başkomutan’ olduğunu hatırlattı ve “Önce bunu öğren. Diyorum ya sen çırak bile olamadın, benim milletim sana icazet vermez” diye ekledi. Söz konusu partinin adayı için, Türkiye’yi Pensilvanya’daki şarlatana altın tepside sunma niyeti ve Türkiye’nin sınırlarını bölücü terör örgütünün insafına terk etme hesabı içinde olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan,  ilgili adayın Türkiye’yi tekrar eski karanlık, kötü günlerine döndürme vaadinin olduğunu ifade etti ve vatandaşları 24 Haziran’da yıkım ittifakını sandığa gömmeye çağırdı.

“ESKİ TÜRKİYE HEVESLİSİ BU YIKIM EKİBİNİ DİKKATE ALMIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tabii biz eski Türkiye heveslisi bu yıkım ekibini dikkate almadık, almıyoruz. Hizmet, istihdam, üretim düşmanı bu kifayetsizlere Hünkar Hacı Beştaş’ın şu sözüyle cevap veriyorum: ‘Hamı pişiremezsen, bari pişmişi ham etme.’ Evet, biz de bunlara aynısını söylüyoruz, madem hamı pişiremiyorsunuz, bari pişmiş de ham etmeyin. Madem yapamıyorsunuz, bari yapılmış olanı yıkmaya niyetlenmeyin. Madem ufuk çizemiyorsunuz, bari milletin ufkunu karatmayın. Madem yeni bir projeniz yok, bari gözünüzü mevcutlara dikmeyin. Madem yönetme kabiliyetiniz yok, öyleyse yönetenlere engel olmayın. Hâsılı, bu millet size ‘yeter ki gölge etmeyin, başka ihsan istemiyoruz’ diyor.”

NEVŞEHİR’E YAPILAN YATIRIMLAR

Geçtiğimiz 16 yılda Nevşehir’e 7,2 milyar liralık yatırım yapıldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yatırım ve hizmetlerin arasında eğitim alanında bin 646 yeni dersliğin, Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nin, 6 bin 56 kişilik yükseköğrenim yurtlarının, gençlik merkezleri, yüzme havuzları ve futbol sahalarının; sağlık alanında dokuzu hastane toplam 21 tesisin bulunduğunu aktardı.

Yine bu dönemde 9 bin 259 konut projesini hayata geçirildiğini, 87 kilometrelik bölünmüş yolu 280 kilometreye çıkarıldığını, 354 milyon lira maliyetli yedi yol projesinin yapımının devam edildiğini de sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, teknoloji, ulaşım, tarım, sulama ve hayvancılık alanlarında, istihdamda Nevşehir’e kazandırılan yatırım ve hizmetlerden örnekler verdi.

“2023 HEDEFLERİMİZ İÇİN SİZDEN YETKİ TALEP EDİYORUZ”

Bütün bu hizmetleri Türk halkı ile birlikte yaptıklarının, önlerine çıkan engelleri birlikte aştıklarının, Türkiye’yi büyütmenin gururunu milletle beraber yaşadıklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hangi hedeflerimize ulaştıysak, omuz omuza vererek bunu başardık. Şimdi daha fazlasını yapmak istiyoruz, şimdi sizlerden yeni hizmetler için icazeti istiyoruz. 2023 hedeflerimiz için, 2053, 2071 vizyonlarımız için sizden yetki talep ediyoruz” dedi.